Bakterie číhají v každé domácnosti. Víte, jak se jich zbavit?
Bakterie tvoří přibližně polovinu veškeré živé hmoty na Zemi. Některé z nich jsou pro lidské zdraví neškodné, jiné mohou vyvolávat nebezpečná onemocnění. Možná až nečekaně mnoho se jich nachází také v našich domácnostech. Nevíte, jak se jich zbavit? V tomto článku vám poradíme.
V běžné domácnosti se nachází hned několik druhů bakterií. Patří mezi ně například E. coli 0157, která může zapříčinit zažívací choroby, Staphylococcus areus způsobující špatně léčitelné infekce a Clostridium difficile (C. diff.), jež může vést k silným průjmům. Proto je nutné dbát na hygienu a dobře umyté ruce před i po přípravě jídla a po použití toalety. Nejúčinnější způsob obrany je v tomto případě mytí rukou mýdlem a horkou vodou.
Ve které části domova si myslíte, že se nachází nejvíc bakterií? Jestli tipujete toaletu či koupelnu, jste vedle. Nejvíce bakterií je totiž v kuchyni. Důvod je jasný – nachází se v ní nakoupené potraviny a pracuje se v ní s jídlem. Nezapomeňte proto dřez a pracovní plochu kolem něj umývat každý den a alespoň jednou týdně vydezinfikovat. Na kuchyňskou linku použijte přípravky s antibakteriálními účinky. Velké množství bakterií se nachází také v odpadkovém koši, vynášejte jej proto každý den.
Nejvíce bakterií je v houbičce na nádobí
Největším rájem bakterií je ovšem houbička na nádobí. Je v ní totiž teplo, vlhko a často v ní zůstávají zbytky jídla. Měňte proto houbičky dostatečně často, nečekejte na to, až začnou zapáchat, nebo se dokonce rozpadnou.
Bakteriemi se to ovšem hemží také v koupelně. Nachází se ve vaně, v umyvadle, ale také ve vlhkých ručnících a utěrkách. Vanu proto po každé koupeli osušte a pravidelně ji dezinfikujte. K tomu je vhodný například peroxid vodíku. Pozor si dejte především v okamžiku, kdy ve vaně nebo sprchovém koutě objevíte načervenalý povrch. Ten je totiž způsoben bakterií Sarratia marcescens, která může vyvolat nepříjemnou infekci močových cest.
Prádlo perte na 60 °C
Mikrobům se ale daří také ve špinavém prádle, především v tom spodním, protože na něm během nošení ulpívají částečky exkrementů. Perte proto toto prádlo minimálně na 60 °C, tak se vám podaří mikroby zahubit. Ani tak ale nemáte úplně vyhráno – jestliže vyprané prádlo na chvíli zapomenete v pračce, brzy se v něm objeví další mikroby. Proto pokud je to možné, dejte jej po vyprání hned do sušičky. Co se týče toalety, nezapomínejte kromě prkénka čistit také splachovadlo a WC kartáč.
Čtyřistakrát víc bakterií než na záchodovém prkénku se ovšem nachází na pracovním stole. Je to způsobeno tím, že na elektroniku saháme častěji než na věci na toaletě, a zároveň ji na rozdíl od záchodu nečistíme pravidelně. To můžete napravit pomocí dezinfekčních utěrek, vždy si ale přečtěte informace na obalu. Stejným způsobem se můžete postarat také o vypínače, madla a kliky. Na nich se totiž bakterií také nachází víc než dost.