Jaké zásady má úklid v nemocnicích?

Jaké zásady má úklid v nemocnicích?

Úklid v nemocnicích se musí řídit přísnými pravidly, které jsou definovány předpisem č. 306/2012 Sb. Kvůli specifickým požadavkům, které musí být splněny při úklidu ordinací, operačních sálů, pokojů pacientů i společných prostor je vždy lepším řešením, je-li práce svěřena odborné úklidové firmě. Co musí být při úklidu dodrženo a jak je možné kontrolovat, že tomu tak skutečně je?

Hlavní zásady úklidu v nemocnici

Všechna nutná hygienická pravidla pro úklid zdravotnických zařízení jsou uvedena v § 10.

Hlavní zásady úklidu jsou tyto:

  • úklid všech prostor se musí provádět denně (v některých případech i několikrát denně) a to na vlhko
  • 3x denně se úklid provádí na pracovištích akutní lůžkové péče a v místnostech, kde je prováděn odběr biologického materiálu
  • při úklidu na pracovištích s akutní lůžkovou péčí standardní je možné používat standardní čistící prostředky
  • v ostatních místech (jako například zákrokové sály, laboratoře, koupelny, toalety a další) je nutné používat také speciální dezinfekční přípravky s virucidním účinkem
  • pro úklid daných míst musí být vždy používány vlastní úklidové prostředky a úklidové stroje

Hlavní zásady úklidu ve zdravotnictví

Při úklidu nemocnice velmi záleží na technice i na použití čistících prostředků. Trendem současné doby je používání ekologických čistících přípravků. Ty mají složení maximálně šetrné k přírodě a lidskému zdraví a současně je možné s nimi dosáhnout vysoké efektivity úklidu. Jsou také šetrné ke všem povrchům.

Kontrola musí být!

Pokud úklid v nemocnici provádí externí úklidová firma, musí být její práce kontrolována. Dohled nad firmou by měl provádět prověřený pracovník nemocnice, je ale nutné si uvědomit, že ne vždy je to v lidských silách. Tento problém pomáhá v současné době řešit novinka v podobě online kontrolního systému, který může mít každá nemocnice k dispozici. Do praxe ho zavádí naše úklidová firma DAMA, spol. s r.o., která působí v Praze a v Brně. Každý stálý zákazník naší společnosti získá přístup do administračního systému, kde může sledovat průběh úklidu. Pracovníci naší úklidové služby do systému nahrávají fotografie uklizených míst a zadávají i čas, kdy úklid prováděli. Nad veškerými pracemi je tedy možné mít absolutní kontrolu. Do administračního systému je možné se připojit pomocí počítače, tabletu i chytrého telefonu 24 hodin denně.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu ve zdravotnictví

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo.

Celý článek

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek